A JAPN KERTMVSZET
A sint kegyhelyek egyik legrgebbike maga szently. serdejt nem hborthatta emberi ptmny, csak egy torii kapu jelzi a profn vilg mezsgyjt. A sint valls sidk ta szentelt ktelekkel sziklkat (ivakura) s fkat (himorogi) kertett el a termszetbl, hogy istentisztelete trgyt keretbe foglalja. Ezeket mg nem tekintettk kerteknek, de bennk kereshetjk a japn kertmvszet elkpeit.
A klcsnvett tj (sakkei) tpus kert, mint a Kzan-dzsi templom Szekiszui-in-je (Kioto, XIII. sz.), alig tbb nhny bokornl, mg a httr hegyek s erdk impozns panormja. A kert kilt, mely zkkenmentesen folytatdik a krnyez termszetben, nem zavarja a szemllt a tj lvezetben. A kerttervez hallatlanul nehz munkjt akkor mltnyoljuk igazn, ha lpsrl lpsre, j s j nzpontbl kln a kertre is figyelnk. Ezrt vlasztjk a knnyebb megoldst, s az ilyen kertek tbbsgt a vendgszobbl (soin) – egyetlen ltszgbl – tervezik s szemllik.
Minden valamireval kertben stak tavat, hnytak dombot. Bizonyra a vizesrokkal krlvett csszri s nemzetsgfi srhalmok ptse kzben szereztk meg az ehhez szksges szakrtelmet. A kerti tavak krl sziklkkal, homokkal utnoztk a tengerpartot. A tba „mhegyet” (cukijama), szigetet emeltek, vagy legalbbis egy sziklt helyeztek. Ennek olyan fontossgot tulajdontottak, hogy a VII-VIII. szzadban magt a kertet is szigetnek (sima) neveztk. A kert gcpontja a vzess volt. A vzbe vagy a vz mell helyezett sziklkat kln szakember, a „szikls szerzetes” (isidate-sz) vlasztotta ki. Nem faragtk meg azokat, hanem megkerestk a kell, szl koptatta s vzmosta alakzatokat. A sziklkat mtrgynak tekintettk, mess sszegeket fizettek rtk, klnsen sokra becsltk a mozg llathoz hasonlt kveket, de a sziklk mvsznek csak az szrevtel volt a dolga.
A japn turista ma is azokat a „forg” kerteket (kaij) kedveli, ahol sta kzben ms s ms rafinlt kp trul gynyrkd szeme el, mint a Kacura csszri nyaral kertjben (Kiot, XVII. sz.). Ez a legltvnyosabb japn kert, szinte mindegyik kertstlust flfedezhetjk valamelyik zugban. A zajos vzessek, csobogk, a virgok ingerl tarkasga, mg inkbb a stnyokon cseveg ltogatk bizony zavarjk a sta helyett elmlkedsre vgy kertlvezt, a kopr s hallgatag zen buddhista kerteket ezrt ptettk. |